Pioneers in the industry, we offer industrial inclined belt conveyor, belt conveyor system, packing belt conveyor, pvc conveyor belts, aluminium profile conveyor and belt conveyor from India.
₹ 250000 / piece Get Latest Price
| Belt Type | Inclined Belt Conveyor |
| Capacity | 100kg |
| Material | Mild Steel |
| Brand | V- Tech |
| Usage/Application | Material Handling |
| Phase | 3 |
| Frequency | 50Hz |
| Accuracy | 1mm |
| Weight | 100 kg |
| Color | Green |
| Warranty | 1 year |
| Frame Coating | Powder Coating |
| Voltage | 220V |
| Belt Material | PVC |
Minimum order quantity: 1 piece
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Conveyor Type | Belt |
| Capacity | 50 Kg/Feet |
| Belt Width | 35 inch |
| Belt Thickness | 12 mm |
| Speed | 60 m/min |
| Length | 10 feet |
| Type of Conveyor Belt | Sidewall Conveyor Belt |
| Application/Usage | Industries |
| Automation Grade | Automatic |
| Inclination | Horizontal |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Type of Belt Conveyor | Packing Belt Conveyor |
| Load Capacity | upto 100 kg/feet |
| Usage/Application | Packaging |
| Warranty | 1 year |
| Automation Grade | Semi Aromatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Electricity Consumption (Kw) | 220 W |
| Voltage | 220 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Type of Belt Conveyor | Flat Belt Conveyor |
| Load Capacity | 250 kg/feet |
| Usage/Application | Pharma |
| Height Of Conveyor | 750 |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 50000 / piece Get Latest Price
| Belt Thickness | 12 mm |
| Belt Type | Flat Belt Conveyor |
| Belt Width | 250 mm |
| Type of Conveyor Belt | Sidewall Conveyor Belt |
| Type | Horizontal Conveyor |
| Usage/Application | Packaging |
| Belt Material | PVC |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 50 kg/feet |
Minimum order quantity: 1 piece
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Roller Material | Aluminum |
| Capacity | 50 Kg/Feet |
| Conveyor Type | Belt |
| Speed | 60 m/min |
| Length | 10 feet |
| Roller Diameter | 43mm |
| Application/Usage | Industries |
| Automation Grade | Automatic |
| Inclination | Horizontal |
| Belt Width | 600 mm |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Vineeth Nambiar (Proprietor)
V Tech Packaging Solution
Ground Floor, Plot No. 165 B-3, II Phase, Gidc
Vapi - 396195, Valsad, Gujarat, India