Providing you the best range of carton sealing machine and top & bottom box driven type sealing machine with effective & timely delivery.
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 CPM |
| Material | Mild Steel |
| Power | 230 W |
| Usage/Application | Automatic Sealing Mechanism That Seals The Top And Bottom Of The Box With BOPP Tape Kraft Paper |
| Speed | 20 m |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Brand | V-Tech |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Dimension: | L1200 x W779 x H1389~1803 (mm) |
| Power supply: | 1Ø, 220V, 50/60Hz Two motors, 300W |
| Sealing speed: | 20M/min |
| Case range: | L1503~, W180-500, H165~540 (mm) |
| Tape width: | 2" or 3" optional |
| Packing size: | L125 x W676 x W1584 (mm) |
| Net weight: | 160kgs. |
| Gross weight: | 210 kgs. |
Vineeth Nambiar (Proprietor)
V Tech Packaging Solution
Ground Floor, Plot No. 165 B-3, II Phase, Gidc
Vapi - 396195, Valsad, Gujarat, India