Manufacturer of Slat Conveyor & Straight Slat Conveyor. Our product range also comprises of Pneumatic Strapping Hand Tool, Battery Operated Hand Tool and Truck Loading Conveyor.
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Capacity | 150 kg/feet |
| Usage/Application | Used For Heavy Products That Would Normally Damage Most Belt Conveyors |
| Belt Width | 20 Inch |
| Operating Speed | 3 m/s |
| Size | 20 Feet (Length) |
| Power | 240 W |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel (MS) |
| Chain Type | Slat Chain Conveyor |
| Type | Vertical Conveyors |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Loading |
| Capacity | 50 kg/feet |
| Belt Width | 30 Inch |
| Operating Speed | 20 m/s |
| Size | 800 MM |
| Power | 440V |
| Length | 20 Feet |
| Variable Speed | Non Variable Speed |
| Warranty | 1 year |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Vineeth Nambiar (Proprietor)
V Tech Packaging Solution
Ground Floor, Plot No. 165 B-3, II Phase, Gidc
Vapi - 396195, Valsad, Gujarat, India