Our product range includes a wide range of automatic tapping strapping machine, automatic steel strapping machine, manual box strapping machine, semi automatic strapping machine iq-400 strapack, high speed strapping machine and automatic strapping machine sq-800 strapack.
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 24 Straps/Min |
| Usage/Application | Packaging |
| Material | Mild Steel |
| Sealing Method | BOPP Tape |
| Machine Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 190000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 Straps/Min |
| Usage/Application | Packaging |
| Sealing Method | Heat Sealing |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand | V-Tech |
| Voltage | 240 V |
| Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Power supply | 3 phase, 220/380/440V, 56/60Hz |
| Strap width | 9, 12, 15,19 mm |
| Tension adjustment | Adjustable |
| Speed | 2.4 sec./per cycle |
| Power consumption | 850@ |
| Max. Package size | W850 x H600 mm (W33.5xH23.6 inch) |
| Min. Package size | W100 x H30 mm (W3.9xH 1.2 inch) |
| Dimension(LxWxH) | L1460 x W630 x H1535 (mm) |
| Net weight | 220 kgs |
| Gross weight | 270 kgs |
| Shipping Size | L1480 x W700 x H1700 (mm) |
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 SPM |
| Material | Iron |
| Usage/Application | Box Strapping |
| Voltage | 220 V |
| Brand | V Tech |
| Automation Grade | Manual |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Vineeth Nambiar (Proprietor)
V Tech Packaging Solution
Ground Floor, Plot No. 165 B-3, II Phase, Gidc
Vapi - 396195, Valsad, Gujarat, India